50cc Retro Scooter
£65 /month*
A truly classic 50cc retro scooter reminiscent of legendary 60's scooter models with the latest up to date technology. Cruise your way through the streets with a high performance, reliable 50cc four-stroke fuel injected engine scooter. Easy-to-use controls. This agile scooter has a smooth ride with its lightweight frame, disk brakes, telescopic suspension and 10" wheels. Good storage space under the seat and top box. Fully automatic - twist and go. Euro 5-compliant, efficient and affordable. Push button start and kick start.
This classic made to order bespoke 50cc retro scooter comes in a sizzling array of four colours, from a cool black to a cheeky red. Choose the retro scooter shade to match your style, make your payment, choose the delivery option and you're done! Direct Bikes will deliver your 50cc scooter within three working days. Should you want your new 50cc scooter faster, Direct Bikes can arrange next working day delivery.
Scooter Features
| Style: | 50cc Retro Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 1620mm |
| Overall Width(mm): | 630mm |
| Overall Height(mm): | 1040mm |
| Seat Height(mm): | 715mm |
| WheelBase(mm): | 1195mm |
| Ground Clearance(mm): | 90mm |
| Dry Weight(kg) | 70kg |
| Max. Load Mass(kg): | 155kg |
| Max. Speed(mph): | 30mph |
| Tyre: | Front: 3.00-10 Rear: 3.00-10 |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: Drum |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | DB139QMB |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.39 X 41.5(mm) |
| Piston Displacement: | 49.5cc |
| Compression Ratio: | 10.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 3.0/6000(N.M/rpm) |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 2.3/8000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Forced Air Cooling |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Automatic Centrifugal |
| Battery: | 12V-4AH |
| Fuel Capacity: | 5.4L |



