125cc Cheetah Scooter
£70 /month*
Enjoy the brilliant performance of this 125cc scooter with this latest Euro 5-compliant, four-stroke fuel injected engine. Sleek style combined with lightweight, high performance and easy-to-use controls. Equipped with LED headlights, Digital Speedometer and a handy USB socket to charge your phone. Reliable, efficient, and affordable. Ideal for first-time or experienced riders. This well-built made to order bespoke 125cc scooter has 13-inch wheels, disk brakes and telescopic suspension for smooth handling. Plenty of under-seat and top-box storage. Electric push button start and kick start. Fully automatic - all you have to do is twist and go!
Available in edgy matt black. Take a look at this 125cc scooter front, back and sides. Direct Bikes can arrange to deliver your 125cc Cheetah Scooter within three days or even the very next working day if you simply can't wait to get one.
Scooter Features
| Style: | 125cc Cheetah Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 1985mm |
| Overall Width(mm): | 680mm |
| Overall Height(mm): | 1195mm |
| Seat Height(mm): | 715mm |
| WheelBase(mm): | 1395mm |
| Ground Clearance(mm): | 140mm |
| Dry Weight(kg) | 120kgs |
| Max. Load Mass(kg): | 120kgs |
| Max. Speed(mph): | 60mph |
| Tyre: | Front:130/60-13 Rear:130/60-13 |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: DISC |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | DB152QMI |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.52.4 X 57.8mm |
| Piston Displacement: | 124.6cc |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 8.9/6000N.M/rpm |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 5.7/7000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Forced Air Cooling |
| Fuel Capacity: | 8L |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Dry Multi-Disc Type |
| Battery: | 12V-7Ah |









