125cc Python Scooter
£70 /month*
The 125cc Python scooter is ready to strike with its sleek style combined with lightweight frame, brilliant performance and easy-to-use controls. Reliable, efficient, and affordable. Equipped with Digital Speedometer, LED Headlights and a handy USB socket to charge your phone. This 2026 brand new made to order bespoke 125cc scooter is exhilarating with its Euro 5-compliant, powerful four-stroke fuel injected engine. Ideal for first-time or experienced riders. Plenty of under-seat and top-box storage, with 13-inch wheels, front disk brakes and telescopic suspension for smooth scooter handling. Electric push button start and kick start. Fully automatic - all you have to do is twist and go!
Available in edgy black. Take a look at this 125cc scooter in its full glory, view it from every angle. Direct Bikes will deliver your 125cc scooter direct to your door within 3 working days. Want to get hold of your new 125cc scooter even faster? No problem, Direct Bikes can even arrange next working day delivery.
Scooter Features
| Style: | 125cc Python Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 1995mm |
| Overall Width(mm): | 705mm |
| Overall Height(mm): | 1100mm |
| Seat Height(mm): | 715mm |
| WheelBase(mm): | 1350mm |
| Ground Clearance(mm): | 120mm |
| Dry Weight(kg) | 115kgs |
| Max. Load Mass(kg): | 150kgs |
| Max. Speed(mph): | 60mph |
| Tyre: | Front: 90/90-12 Rear: 3.50-10 |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: BRUM |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | JL152QMI |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.52.4 X 57.8mm |
| Piston Displacement: | 124.6cc |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 8.9/6000N.M/rpm |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 5.7/7000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Forced Air Cooling |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Dry Multi-Disc Type |
| Battery: | 12V-7Ah |
| Fuel Capacity: | Approx 5.5L |









