125cc Scorpion Scooter
£70 /month*
This latest 2026 brand new 125cc scooter is agile and ready to strike. Sharp style combined with lightweight, high performance and easy-to-use controls. Equipped with a powerful four-stroke fuel injected engine. Fully Euro 5-compliant. Digital speedometer, LED headlights and USB for charging your phone. Reliable, efficient, and affordable. Ideal for beginner or experienced riders. This well-built 125cc scooter has 12-inch wheels, sports wavy disk brakes and telescopic suspension for smooth handling. This made to order scooter has plenty of under-seat and top-box storage. Electric push button start and kick start. Fully automatic - all you have to do is twist and go!
Available in jet black, matt black and matt blue. Take a look at this 125cc scooter front, back and sides. Direct Bikes can arrange to deliver your 125cc Scorpion Scooter within three days or even the very next working day if you simply can't wait to get one.
Scooter Features
| Style: | 125cc Scorpion Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 1830mm |
| Overall Width(mm): | 680mm |
| Overall Height(mm): | 1125mm |
| Seat Height(mm): | 715mm |
| WheelBase(mm): | 1280mm |
| Ground Clearance(mm): | 140mm |
| Dry Weight(kg) | 103kgs |
| Max. Load Mass(kg): | 150kgs |
| Max. Speed(mph): | 60mph |
| Tyre: | Front: 120/70-12 Rear: 120/70-12 |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: Drum |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | JL152QMI |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.52.4 X 57.8mm |
| Piston Displacement: | 124.6cc |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 8.9/6000N.M/rpm |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 5.7/7000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Forced Air Cooling |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Dry Multi-Disc Type |
| Battery: | 12V-7Ah |
| Fuel Capacity: | 6L |









