125cc Milan Scooter
£70 /month*
The Milan 125cc scooter is a true classic. A totally eye-catching scooter that's perfect for cruising through town or on the open road. Enjoy the fantastic performance of this 125cc scooter with this latest Euro 5-compliant, four-stroke fuel injected engine. Easy-to-use controls. Equipped with a digital speedometer and LED headlights and a handy USB socket to charge your phone. Reliable, efficient, and affordable. It offers unparalleled riding experiences with its lightweight frame, 13-inch tyres, disk brakes and telescopic suspension. This made to order bespoke scooter is ideal for first-time or experienced riders. Plenty of under-seat and top-box storage. Electric push button start and kick start. Fully automatic - all you have to do is twist and go!
This classic 125cc scooter comes in stunning matt black. Take a look at this 125cc scooter front, back and sides. Direct Bikes can arrange to deliver your 125cc Milan Scooter within three days or even the very next working day if you simply can't wait to get one.
Scooter Features
| Style: | 125cc Milan Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 1830mm |
| Overall Width(mm): | 680mm |
| Overall Height(mm): | 1150mm |
| Seat Height(mm): | 715mm |
| WheelBase(mm): | 1240mm |
| Ground Clearance(mm): | 112mm |
| Dry Weight(kg) | 103kgs |
| Max. Load Mass(kg): | 155kgs |
| Max. Speed(mph): | 60mph |
| Tyre: | Front: 3.50-10-4PR Rear: 3.50-10-4PR |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: Drum |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | DB152QMI |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.52.4 X 57.8mm |
| Piston Displacement: | 124.6cc |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 8.9/6000N.M/rpm |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 5.7/7000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Forced Air Cooling |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Dry Multi-Disc Type |
| Battery: | 12V-7Ah |
| Fuel Capacity: | 4.5L |









