125cc Venom Scooter
£93 /month*
Enjoy the fantastic performance of this 2026 brand new scooter. This maxi scooter has sleek style combined with lightweight, high performance and easy-to-use controls. Equipped with a keyless operation, remote, alarm, digital speedometer, handy USB socket and led headlights. This scooter has a powerful four-stroke liquid cooled fuel injected engine. Reliable, efficient, and affordable. This bespoke made to order well-built scooter has 13-inch wheels, disk brakes and telescopic suspension for smooth handling. Plenty of under-seat space to fit two helmets and top-box storage. Comes complete with a free screen and top box. Electric push button start. Fully automatic - all you have to do is twist and go!
Available in edgy matt black. Take a look at this scooter front, back and sides. Direct Bikes can arrange to deliver your Venom Scooter within three days or even the very next working day if you simply can't wait to get one.
Scooter Features
| Style: | 125cc Venom Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 2170mm |
| Overall Width(mm): | 810mm |
| Overall Height(mm): | 1280mm |
| Seat Height(mm): | 760mm |
| WheelBase(mm): | 1450mm |
| Ground Clearance(mm): | 165mm |
| Dry Weight(kg) | 150kgs |
| Max. Load Mass(kg): | 200kgs |
| Max. Speed(mph): | 60mph |
| Tyre: | Front:120/80-14 Rear:130/60-13 |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: DISC |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | DB152QMI |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.52.4 X 57.8mm |
| Piston Displacement: | 124.6cc |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 8.9/6000N.M/rpm |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 5.7/7000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Liquid Cooled |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Dry Multi-Disc Type |
| Battery: | 12V-7Ah |









