125cc Cruiser Scooter
£70 /month*
Enjoy this 2026 brand new 125cc scooter with its brilliant performance. Fully Euro 5-compliant with a powerful four-stroke fuel injected engine. Sleek style combined with lightweight, high performance and easy-to-use controls. Equiped with Digital Speedometer, LED Headlights and a handy USB socket to charge your phone. Reliable, efficient, and affordable. Ideal for first-time or experienced riders. This well-built made to order bespoke 125cc scooter has 13-inch wheels, disk brakes and telescopic suspension for smooth handling. Plenty of under-seat and top-box storage. Electric push button start and kick start. Fully automatic - all you have to do is twist and go!
Available in edgy black or electric blue. Take a look at this 125cc scooter front, back and sides. Direct Bikes can arrange to deliver your 125cc Cruiser Scooter within three days or even the very next working day if you simply can't wait to get one.
Scooter Features
| Style: | 125cc Cruiser Scooter |
| Model: | Direct Bikes |
| Overall Length(mm) | 1995mm |
| Overall Width(mm): | 705mm |
| Overall Height(mm): | 1100mm |
| Seat Height(mm): | 715mm |
| WheelBase(mm): | 1350mm |
| Ground Clearance(mm): | 120mm |
| Dry Weight(kg) | 115kgs |
| Max. Load Mass(kg): | 150kgs |
| Max. Speed(mph): | 60mph |
| Tyre: | Front: 90/90-12 Rear: 3.5-10 |
| Driving Mode: | C.V.T |
| Brake Mode: | Front: DISC Rear: DRUM |
| Brake Operation Mode: | Front: By Hand Rear: By Hand |
| Engine: | JL152QMI |
| Engine Type: | Single Cylinder Four Stroke |
| Cylinder Type: | Horizontal |
| Bore X Stroke(mm): | Dia.52.4 X 57.8mm |
| Piston Displacement: | 124.6cc |
| Compression Ratio: | 9.5:1 |
| Max. Torque(N.M/rpm): | 8.9/6000N.M/rpm |
| Lubrication: | Compress & Splash Combined Type |
| Max. Output Power(kw/rpm): | 5.7/7000(kw/rpm) |
| Ignition: | C.D.I |
| Started System: | Electric Starter/Kick Starter |
| Engine Cooling: | Forced Air Cooling |
| Transmission: | Stageless Transmission |
| Clutch: | Dry Multi-Disc Type |
| Battery: | 12V-7Ah |
| Fuel Capacity: | Approx 5.5L |









